Proč odstranit kloboučky na kojení?
Přestože kloboučky na kojení nejsou z hlediska kojení vhodná pomůcka, často se stane, že je žena dostane již v prvních dnech pro kojení po porodu.
Použití kloboučků navozuje dojem, že kloboučky definitivně vyřešily otázku kojení a že vše hladce funguje.
Dva faktory, které vytvářejí představu, že kojící kloboučky kojení pomáhají a jsou užitečné jako pomůcka při kojení:
- malé procento žen se kloboučků zbaví relativně snadno,
- v horizontu několika měsíců některé ženy kojící s kloboučky postupně přestanou kojit a vysvětlí si to jako odstavení ze strany dítěte, nikoli jako důsledek používání kloboučku.
Jsou ženy, které je paradoxně označí za záchranu jejich kojení. Je to tím, že jim nikdo nepředvedl jiná řešení.
Pokud jde o situaci, ve které si žena sama jinak neví rady – jako například bolestivé bradavky nebo miminko, které se nepřisává, kloboučky se jeví jako spásonosná myšlenka. Tím pádem existuje malá skupina žen, které nezažily jiné možnosti pomoci a následně na kloboučky nedají dopustit.
Na základě takových „pozitivních zkušeností s kloboučky“ si je jako pomůcku přinášejí některé ženy již do porodnice, aby je použily, pokud „by je při kojení novorozence potřebovaly“. Dělají to proto, že jim na úspěšném kojení záleží.
Kloboučky na kojení však nejsou skutečné řešení problémových situací s kojením. Představují jen „náplast“, nevhodné „náhradní řešení“ v době, kdy žena nedostane jinou, efektivnější pomoc nebo netuší, že jiná možnost existuje. Je na pokraji svých sil a prostě potřebuje své miminko nějak nakrmit.
To, že sáhne po kloboučcích, je pochopitelné, protože situace s kojením jsou velmi akutní a miminko se potřebuje nakojit okamžitě. Poslouchat miminko, které pláče, protože se chce kojit, je nesmírně nepříjemný zážitek. Tehdy člověk udělá cokoli, co se jeví jako řešení, a o důsledcích se dozví, až když je pozdě.
Ženy by však měly mít možnost dostat pomoc, která pomůže řešit jejich současné problémy s kojením bez použití kloboučku a současně jim z dlouhodobého hlediska, neohrozí kojení tak, jak to dělají kloboučky.
Někdy lidé, kteří se snaží ženám pomáhat s kojením, nabízejí kloboučky na kojení, protože:
- je to pro dané pomocníky „jednodušší“,
- nevyžaduje to osobní pomoc,
- není třeba s miminkem a matkou důsledně a dlouhodobě pracovat, zlepšovat kojení, být vynalézaví a strávit s nimi čas.
Jednoduše jim podají kojící kloboučky. Někdy jsou o tom, že kloboučky jsou skutečně řešením problémů s kojením přesvědčeni nebo byli takto dokonce vyškoleni. Někdy ženám vysvětlují, že je to jen na chvíli, na přechodnou dobu. Že je to dočasná pomůcka. Budou ženám říkat, že vysvětlení o tom, že kloboučky jsou při kojení nevhodné, nejsou pravdivá, a že je pak odloží a bude. Nebo jim tvrdí, že je lepší kojit s kloboučky než vůbec. Vysvětlí jim, že s kloboučky mají dobré zkušenosti a že ženy si je chválí.
Jindy ženy vzpomínají, že doporučení kloboučků bylo spojeno s výroky jako:
- „S takovými bradavkami nebudete kojit.“
- „Nic jiného s tím nenaděláte.“
- „S takovými prsy si vaše miminko nikdy nebude umět chytit prs.“
- „Miminko má malou pusinku na to, aby se dokázalo bez kloboučků přisát.“
- „Miminko se narodilo předčasně a bez kloboučků to nezvládne. Předčasně narozená miminka jsou jiná a potřebují se nejprve naučit kojit s kloboučky.“
- „Tyhle kloboučky jsou z jiného materiálu než kdysi – velmi tenké a miminko tak bude pít více mléka.“
- „Miminko ještě nemá sílu, aby si mlíčko vytáhlo z prsu a z kloboučku mu to půjde lépe.“
- „Klobouček vám ochrání bradavky před poraněním a rychleji se vám zahojí.“
- „Vaše miminko má malou bradu, a proto se nedokáže přisát bez kloboučků.“
Když se ženy trápí s kojením a někdo přijde s myšlenkou kloboučků, mají pocit, že přišlo vykoupení, a dokonce se ptají, jak je možné, že jim je předtím nikdo neporadil. Mnoho lidí si myslí, že klobouček na kojení přestanou používat a jednoduše jej odloží, když miminko trochu vyroste. To, že se toto někdy malému procentu žen povede, jim tuto falešnou naději dává.
Nepoužívání kloboučků není radikální myšlenka – vychází z toho, že ženy si zaslouží, aby dostaly skutečnou pomoc s kojením. Ženy si zaslouží, aby s nimi strávil čas kompetentní člověk, profesionál, který se jim bude reálně věnovat, bude s jejich miminkem pracovat, přímo jim ukáže, jak řešit rozličné situace s kojením a nabídne jim dlouhodobé řešení tak, aby situaci zvládly. Je mnohem pravděpodobnější, že žena bude dlouhodobě a bez problémů kojit, pokud kojící klobouček nebude používat, než když jej používat bude.
Pro každou situaci, která se „řeší“ kloboučky, existuje reálné řešení bez použití kloboučků a bez rizik používání kloboučků. Za jakých situací se kojící kloboučky ženám doporučují, přestože existují vhodnější řešení?
- Pokud se miminko nepřisává na prs.
- Pokud má žena po porodu nalité prsy a miminko se nepřisává.
- Pokud má žena bolesti bradavek či prsou.
- Pokud se miminko narodí předčasně.
- Pokud někdo ženě řekne, že má „ploché“ či „vpáčené“ bradavky, ačkoli bradavky žen před porodem či po porodu není vhodné vůbec hodnotit.
Jaká rizika přináší použití kloboučků?
- Falešný dojem, že problém s kojením se vyřešil a nehledání příčin problému.
- Bez ohledu na to, v jaké poloze se miminko kojí, pokud se kojí s kloboučky, tak reálně není přisáté na prs, neučí se přisát na prs, jen má v pusince vložený klobouček, ze kterého získává mléko, které do něj nateče.
- Kloboučky mohou způsobit bolesti bradavek či prsů, přestože některé ženy je použijí právě k tomu, aby tyto problémy použitím kloboučků řešily. Paradoxně, kloboučky mohou zhoršit bolesti bradavek či rány na bradavkách.
- Kloboučky nenaučí miminko přisávat se přímo na „holý“ prs bez kloboučku a je vysoké procento miminek, pro které je velmi obtížné naučit se přisát na prs poté, co mají zkušenost s pitím z kloboučku. Z rozsáhlých světových i vlastních zkušeností je dokonce mnohem těžší naučit miminko přisát se na „holý“ prs poté co poznalo klobouček než po zkušenosti krmení z lahve.
- Z dlouhodobého pohledu kloboučky snižují množství vypitého mléka a následně snižují tvorbu mléka, protože miminko dokáže vypít jen mléko, které mu nateče do kloboučku, podobně jako když mléko teče do dudlíku z láhve. Snížení tvorby mléka se nemusí vždy projevit u těch žen, které mají mimořádně vynikající tvorbu mléka, a proto jsou ženy, které z osobních zkušeností říkají, že jim klobouček nezpůsoboval problémy s tvorbou mléka. Jedná se o nízké procento žen nebo o ženy, které kojily krátkodobě či snížení tvorby mléka vykompenzovaly příkrmy. Pro drtivou většinu žen bude však používání kloboučků znamenat postupné snižování tvorby mléka.
- Kloboučky mohou být faktorem, který přispívá k infekcím prsů a bradavek – poraněné bradavky, bolesti prsou, mastitida či zablokované mlékovody.
- Jsou miminka, která při používání kloboučků začnou prs odmítat úplně.
Vědecká studie, která se zaměřila na přehled vědecké literatury o používání kloboučků, hovoří o tom, že kloboučky se začaly používat bez toho, aby nejprve někdo přinesl vědecké důkazy o tom, že je to bezpečná či vhodná pomůcka.
„Doporučení kloboučků v prvním týdnu po porodu se může jevit jako lehké řešení pro frustrovanou rodinu, ale taková intervence brání skutečnému zhodnocení situace matky a dítěte, které by stanovilo, proč nastaly problémy s kojením. Použití kloboučků může způsobit další problémy s kojením jako například nedostatečný příjem mateřského mléka, bolestivé bradavky či snížení tvorby mléka. Používání kloboučků jako intervence může na začátku kojení vytvořit dojem, že je kojení úspěšné, a že kloboučky jsou pro ženy bezpečné. To, že se kloboučky ve velkém prodávají v obchodech, vysílá pro matky signál, že používání kloboučků je normální a že se jejich použití není třeba obávat.“
McKechnie AC, Eglash A. Nipple shields: Review of the literature. Breastfeeding Medicine 2010;5:309-314
Lidé, kteří kojící kloboučky doporučují, v drtivé většině nejsou ti samí lidé, kteří budou s danou ženou dlouhodobě pracovat na kojení a budou jí pomáhat, aby klobouček dokázala přestat používat.
A tím pádem se jim jeví, že akutní situaci vyřešili a že kloboučky nepředstavují problém (ačkoliv podporují špatnou techniku kojení). Tento aspekt přenechají na ní s poukázáním na případy žen, kterým se s lehkostí podařilo kloboučky přestat používat.
Nezabývají se otázkou: „Jaké techniky kojení se použijí k tomu, aby se miminko začalo přisávat na prs a aby žena kloboučky přestala používat?“ A ženy se na toto v bodě, kdy si klobouček poprvé vezmou, neptají. A pokud se ptají, tak dostanou neurčité odpovědi:
- „Moje klientky s tím nemají problém.“
- „Mým klientkám to pomohlo.“
- „Při používání správné polohy budete používat kloboučky jen chvíli a poté je snadno odstraníte.“
- „Neexistuje jiné řešení.“
- „Miminko vyroste a pak to bude jednodušší.“
- „Je to jen na chvíli, pak ho přestanete používat.“
- „Zažila jsem ženy, které dlouho kojily i s kloboučkem.“
- „To vás jen straší, že nemáte klobouček používat.“
- „Ženy si používání kloboučku chválí.“
Toto vše zatajuje ženě, že má i jiné možnosti a jiná řešení situace, ve které se nachází. A zároveň jí zatajuje to, že osoba, která jí klobouček nabízí, nemá dovednosti a schopnosti, aby ženě nabídla reálné funkční řešení. Na každý problém s kojením existuje jiné, vhodnější řešení než použití kloboučku. Proč ho tedy nepoužít?
To, že někdo nemá čas nebo nemá dovednosti pomoci ženě a miminku, není dostatečně dobrý důvod k tomu, aby se kloboučky použily. „Nevím, co jiného bych udělala“ není ze strany „pomocníka“ dostačující výmluva. Pokud se s ní setkáte, hledejte někoho, kdo pro vás dokáže udělat víc.
Kloboučky na kojení a jejich používání přinášejí s sebou mnoho problémů a mnoho možných rizik. Dr. Jack Newman jako celosvětový expert na kojení říká, že „Jakákoli medicínská pomůcka, která by měla tolik rizik jako kloboučky, by byla už dávno zakázána.“ Kloboučky se používají proto, že jejich použití je pohodlné. To neznamená, že je bez rizik. A tato rizika zažije vysoké procento žen, které je začne používat, aniž by jim osoba, která jim kloboučky doporučí či prodá, tato rizika objasnila.
Používání kloboučků není v drtivé většině informovaným rozhodnutím ženy. Je to řešení ze zoufalství v situaci, kdy žena nedostala jinou možnost a lepší pomoc. Je to řešení, do kterého byla okolnostmi dotlačena. Kloboučky jsou navíc nabízeny ženám poté, co zažily situace, které je přivedly na pokraj zoufalství a ve kterých jim nikdo nepomohl:
- nepotřebné a medicínsky neopodstatněné intervence během porodu
- neumožnění dostatečně dlouhého a nepřerušovaného kontaktu kůže na kůži s novorozeným miminkem
- neumožnění kontaktu kůže na kůži s miminkem na pokoji šestinedělí a během pobytu v porodnici
- používání zavinovačky
- separace matky a dítěte
- neposkytnutí dostatečné pomoci s přisáváním miminka či s kojením
- nedostatek psychické podpory při kojení
- nevhodné komentáře o tvaru či velikosti bradavek či prsou ženy
- nevhodné komentáře o schopnostech matky nebo miminka kojit se nebo se přisát
- dokrmování miminka nevhodným způsobem
- stanovené intervaly pro krmení miminka, omezování času, který miminko má povoleno strávit na prsu, nebo stanovená množství mléka, které má miminko vypít
- pravidelná vážení miminka před kojením a po kojení
- neřešení problémů s přirostlou uzdičkou pod jazykem miminka
- neposkytnutí pomoci s kojením, s polohou při sání a správným přisátím
- neznalost toho, jak nakrmit miminko jinak než stříkačkou nebo lahví v případě, že se na prs nepřisává nebo je třeba ho dokrmit – neschopnost naučit ženy používat ke krmení miminka kalíšek či laktační pomůcku
Pokud vám tedy někdo bude nabízet klobouček a tvrdit, že klobouček zachraňuje kojení, hledejte si zkušenou laktační poradkyni, která bude mít pro vás dlouhodobé řešení, které zahrnuje i odstranění příčin, pro které problém vznikl.
Jako laktační poradkyně MAMILY mám zkušenosti, že ženy, které pod tlakem okolností začnou kloboučky používat, se jich následně chtějí zbavit.
Vyhledávají následnou pomoc proto, že kloboučky na kojení chtějí přestat používat nebo proto, že jim kloboučky způsobují problémy. Teprve tehdy zjišťují, jak náročné a často skoro nemožné je motivovat miminko, aby se přisálo na prs přímo a bez kloboučku. Pokud se i přisaje, často není přisátí správné, přisátí je bolestivé nebo miminko nezískává dost mléka a na prsu usíná.
Ženy také zjišťují, že používání kloboučků je méně praktické než kojení přímo z prsu – musí kojící kloboučky nosit všude s sebou, musí je čistit, a pokud je zapomenou doma, mají problém miminko nakrmit. Snížení tvorby mléka navíc po nějaké době často přináší zavedení lahvičky s umělým mlékem, neboť miminko nepřijímá dostatek mléka.