Kojení v noci

Všichni lidé spí ve spánkových cyklech (ne nepřerušovaným spánkem) a jediný rozdíl mezi dospělými a miminky je, jak jsou po ukončení jednoho spánkového cyklu schopni upadnout do toho dalšího. Kojení v noci miminkům v tomto pomáhá.

Kojení v noci

  • Dospělí lidé se často v této fázi cyklu otočí, změní polohu a podobně, někdy se probudí více, někdy méně, někdy si probuzení dokonce pamatují, jindy ne.
  • Pro kojené děti je přechod mezi jedním spánkovým cyklem a druhým umožněný kojením.

Toto byla vždy jedna z funkcí nočního kojení – ulehčit opětovné usnutí dítěte po ukončení spánkového cyklu. Dítě navíc může vypít v průběhu noci podstatnou část svého příjmu mléka a to je důležité pro jeho prospívání.

V noci se tvoří matkám nejvíce prolaktinu a miminka mají možnost vypít dostatečné množství mléka. To, že miminku dáte v noci prs, je nejlepší a nejjednodušší způsob, jak ho znovu uspat. Je zbytečné a kontraproduktivní snažit se mu ho nedat.

Spánek dětí a počet probuzení se v průběhu času mění. To nezávisí jen na kojení nebo hladu miminka. Miminka se budí z různých důvodů a kojení jim pomáhá znovu usnout. Miminka se mohou budit velmi často. Intervaly probouzení se nemusí věkem prodlužovat.

Může se stát, že se miminko po půl roce bude budit častěji než novorozenec. Ovlivňuje ho totiž mnohem víc podnětů v průběhu dne, rychlý vývoj mozku, zpracovávání nových zážitků, získávání nových schopností, růst zoubků.

Můžete si však být jisti, že všechny děti se jednou budit přestanou a budou spát celou noc bez toho, abyste je to museli učit. V tomto věku vaše dítě potřebuje v noci jistotu vaší přítomnosti, vaší moci při tom, aby mohlo usnout, a aby se naučilo, že spinkání a noc jsou bezpečné a že u sebe má někoho, kdo mu pomůže, aby dokázalo znovu usnout.

Když vidíte, že se vaše miminko začíná probouzet a vy ho začnete hned v noci kojit, znamená to, že se neprobudí úplně. Kojíte ho tedy v polospánku a díky tomu je pravděpodobnější, že rychleji znovu usne. Toto znamená, že navzdory mnohým probuzením se vy i vaše dítě vyspíte lépe. Pokud k tomu máte miminko blízko sebe nebo při sobě v posteli, je i pro vás jednodušší kojit dítě v polospánku, protože při kojení rychleji usnete a probuzení nebude pro vás tak náročné, protože si takto vytvoříte podmínky, aby došlo k co nejmenšímu probuzení.

Vaše dítě se jednou přestane probouzet i bez toho, abyste mu poskytovali jistotu, že usínat a v noci spát je příjemné a bezpečné. Když se tato jeho potřeba nabytí jistoty naplní, noční buzení samo od sebe odezní. To bude důvod pro který bude potom celou noc bez probouzení s jistotou spát.

Toto období je jedinečné a nikdy se nevrátí. A rodiče, kteří se nesnaží o dosáhnutí mety „nepřerušovaného“ spánku, se v konečném důsledku vyspí lépe než ti, kteří se neustále trápí tím, zda se dítěti nočním kojením nekazí zuby, či zda mu dostatečně odpočívá žaludek a zda by nemělo spát bez kojení tak, jako spí dítě sousedů.

Jsem z nočního kojení vyčerpaná, co mohu změnit?

Noční kojení nemusí být vždy jednoduché či příjemné. Rodiči jsme však i v noci. A maličké děti vyžadují i noční péči. Neexistuje univerzální a správná odpověď na to, jak byste spolu s miminkem měli spát, ale mnohé maminky zjišťují, že jsou méně unavené, pokud udělají některé z těchto změn:

  • Část noční únavy je možné eliminovat tím, že přijmeme, že se miminko budí i v noci, přestaneme probuzení počítat a nabudeme jistoty, že každé dítě jednou samo od sebe noc přespí.
  • Najít v noci v čase spánku a kojení maximum pohodlí.
  • Společné spaní dítěte s matkou velmi zjednodušuje noční kojení.
  • Je dobré, aby se matka snažila hledat řešení, které by jí vyhovovalo již přes den, ne až v noci, když na to nemá energii.
  • Změny v každodenní rutině, díky kterým by si matka přes den více odpočinula.
  • Pokud je to nevyhnutelně nutné, udělejte potřebné změny v nočním kojení.

Některé děti někdy akceptují změny v nočním kojení, pokud jsou udělané v souladu s jejich povahou. Někdy souhlasí s držením za ručičku, hlazením a zpíváním nebo masáží, a to bez toho, aby plakaly.

Některé děti ale potřebují ještě čas na to, aby v noci usnuly po probuzení bez pomoci nebo akceptovaly jiné způsoby uspávání bez pláče. V takovém případě ještě počkejte a pokuste se o změnu později. Co není dnes, může být možné za pár týdnů. Navíc pro mnohé maminky je kojení nejjednodušší způsob, jak dítě znovu v noci uspat, protože na rozdíl od hlazení, zpívání či nošení se při kojení dá spát.

Noční kojení a tlak okolí

Mnoho maminek noční únava a obavy z nočního kojení vedou ke snaze vynalézt nějaký způsob, jak dosáhnout toho, aby se miminko nebudilo. Někdy tak konají pod tlakem okolí, které nutí matky počítat, jak často se miminko v noci budilo a „dobré“ rady o tom, že by miminko už mělo spát celou noc (nemělo se v noci kojit, neboť už nemůže být hladové; mělo by vydržet bez kojení v noci apod.).

Okolí, které vám říká, že noční buzení není v tomto věku normální, je okolí, které většinou nemá zkušenosti s kojenými dětmi nebo ne s dětmi, které jsou kojené ve vyšším věku. Nedejte se okolím odradit. Takovýto vzorec chování je úplně normální. Vaše dítě se v noci přestane budit samo od sebe, nemusíte pro to dělat nic.

Je možné omezit noční kojení? Je možné přestat kojit jen v noci?

Neexistují žádné zázračné způsoby, jak s lehkostí odstavit dítě, které na to ještě není připravené, a je jedno, zda jde o denní či noční odstavení, či oboje. Ve spoustě článků můžete najít návody na to, jak dítě odstavit, ale nic vám nezaručí, že takový návod bude přesně fungovat i ve vašem případě, a že odstavení pro dítě nebude traumatické.

Autoři takových článků od sebe často opisují vyložené nesmysly. Děti se v tomto věku totiž nebudí primárně pro to, že potřebují „jíst“ či „pít mléko“, ale protože nočním kojením získávají celou škálu jiných mimořádně důležitých věcí.  Od jistoty, přes upokojení až po jednoduchý způsob, jak znovu usnout.

Toto je to, co je pro kojení v noci důležité. Zároveň se jedná o důvod pro který odstavení „na noc“ není jednoduché. Pozor! Existuje také možnost, že se dítě přestane kojit, ale nepřestane se budit, a potom může být jeho uspávání v noci ještě náročnější než doteď.

Noční buzení – pomůže kaše na dobrou noc nebo umělé mléko?

Důvodů nočního buzení dětí může být velmi mnoho. Patří mezi ně především potřeba znovu usnout po tom, co skončil jeden spánkový cyklus. Je možné, že někdo si může myslet, že miminko by v 6. měsíci už nepotřebovalo pít více než jedenkrát za noc. Možná…

Ale znovu: miminko má i jiné potřeby než je hlad. Jiné fyzické a psychické potřeby nejsou o nic méně důležité jako je hlad. Nelze je odsouvat do pozadí jen proto, že si logicky zdůvodníme, že dítě není hladové. Bolest, zima, nebo potřeba kontaktu jsou stejné legitimní potřeby miminka i většího dítěte.

Realita je taková, že je normální, že se miminko v noci budí, aby byly uspokojené jeho rozmanité potřeby jedinečným prostředkem – nočním kojením. Otázku nočního buzení proto neřeší umělé mléko, kaše, či jiné jídlo – děti se nebudí z důvodu hladu, budí se z jiných důvodů a tyto důvody nejlépe řeší kojení.

Navíc děti v tomto věku umělé mléko nepotřebují, ani kdyby nebyly kojené. Mléčná kaše není žádný zázračný prostředek na celonoční spánek bez ohledu na reklamy, které se nás snaží přesvědčit o opaku.

Vaše dítě nepotřebuje další mléko v mléčné kaši, má dostatek mateřského mléka a komerčně vyráběné kaše jsou jen drahými výrobky, které se nevyrovnají tomu, co můžete dítěti normálně dát jíst. Jakékoli obiloviny či v konečném důsledku jakékoli jiné jídlo, které běžně jíte.

Stejně tak snaha o nahrazení nočního kojení nabídnutím vody nebo jiného nápoje v lahví nevede k ničemu. To, že dítě pije v čase kojení mateřské mléko, je vynikající a důležité, ale z pohledu nočního buzení je pro dítě mimořádně důležité něco jiného: a sice sátí na prsu, přítomnost matky, schopnost kojení znovu dítě uspat a podobně.

Toto není možné nahradit vodou, mlékem, lahví, dudlíkem nebo čímkoli jiným. Jde o důležitou potřebu dítěte, která po jejím naplnění sama od sebe odezní a zanechá po sobě pouto důvěry mezi matkou a dítětem a toto vám už nikdo nevezme.

Ještě se vám může hodit:

Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):