Kojení při nemoci – je třeba s kojením končit?
Je škoda, že kojící maminky často nabudou dojem, že když mají zdravotní problémy, tak se nemohou léčit nebo dokonce musí ukončit kojení. Toto není pravda. Kojící maminky dokonce mohou po konzultaci s lékařem obvykle užívat většinu léků.
Pokud vás bolí v krku a chcete zmírnit příznaky nemoci, můžete obvykle využít celou škálu přípravků proti kašli. Stejně tak běžné přípravky proti bolesti, jako je např. Ibalgin nebo Paralen v jejich doporučeném dávkování.
Ve všeobecnosti v době kojení, pokud je to potřebné, můžete užívat léky, které se běžně užívají při nachlazení, bolesti v krku, rýmě, případně potřebných antibiotik předepsaných lékařem.
U léků proti kašli je lepší vyhnout se pseudoefedrinům, protože někdy mohou snížit tvorbu mléka. Pro samotné miminko však nepředstavují problém.
I kojení při nemoci poskytuje miminku potřebné látky
I při vaší nemoci mateřské mléko poskytuje kojenému miminku mnohé látky podporující imunitu.
Pokud náhodou kojenec také onemocní, mateřské mléko pomáhá, aby nemoc měla mírnější průběh. Díky kojení zvládají miminka i starší děti nemoci lépe. Ty pak obvykle trvají kratší dobu nebo mají lehčí průběh.
Část matek dostává nesprávná doporučení, že musí přestat kojit, protože musí užívat nějaký lék. Při rozhodování o pokračování kojení během užívání přípravku, je třeba zvážit mnohem více než jen to, zda dítě dostane v mléce nějaké léčivo.
V úvahu je třeba brát i rizika nekojení pro matku, pro dítě, pro rodinu i pro společnost. A množství rizik nekojení je takové množství, že se celá problematika zužuje v podstatě na tuto otázku: Pokud bude mateřské mléko obsahovat malé množství léku, bude kojení představovat větší riziko než krmení umělým mlékem? Odpověď zní: Téměř nikdy.
Kojení s malým množstvím přípravku je téměř vždy bezpečnější. Jinými slovy, být opatrný znamená pokračovat v kojení, ne přestat.
Většina léků do mléka přechází v nepatrném množství
Většina léků do mléka přechází obvykle v nepatrných množstvích. Ačkoli u nízkého počtu léků může skutečně pro dítě představovat problém i toto malé množství léčiva, převážné většiny léků se toto netýká.
Pokud je to možné, odpovědný lékař předepíše lék, který se během kojení užívat může. Kojící matky, které se dozvědí, že musí během užívání určitého léku přestat kojit, by měly požádat svého lékaře, aby ze spolehlivého zdroje zkontroloval, zda je přestávka v kojení opravdu nezbytná.
V dnešní době nebývá problém najít bezpečný lék. Pokud lékař není ochotný, matka by měla hledat pomoc jinde.
Jak se některé léky mohou dostat do mléka jen v malém objemu?
- Množství léčivé látky, které se dostane do mléka, závisí na koncentraci v matčině krvi.
- Koncentrace v matčině krvi se v závislosti na koncentraci léčivé látky v přípravku, může pohybovat i v mikrogramech nebo dokonce nanogramech na mililitr krve (miliontina až miliardtina gramu), ačkoli matka užila celé miligramy přípravku (tisícina gramu) nebo dokonce několik gramů.
- Do mléka se navíc dostane pouze ta část léčiva, která není navázaná na bílkovinu v matčině krvi. Mnohé léky se téměř úplně vážou na bílkovinu v matčině krvi.
Právě na základě tohoto principu (u části léků) dítě nedostává zdaleka taková množství léku v přepočtu ke své velikosti, jako matka, která je užívá.
Pokud si nebudete jistá vyšetřením lékaře či předepsaným lékem s dopadem na kojení, neváhejte kontaktovat svoji laktační poradkyni, která by měla být schopná aktuální informace k danému léčivu či vyšetření též dodat.
Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):